Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

V studiu:
 
Izbor glasbe:  
0
 
30
30
V ŽIVO
Glasbeni SOS

Priporočamo

Zgodbe Niet 40: Marolt, to je to!

V drugem delu radijskega dokumentarca spoznamo pevca Nietov Boruta Marolta. Kako je bilo stopiti v čevlje enega in edinega Primoža Habiča, zakaj je tudi Borutova profesionalna kariera svojevrsten punk, pogovarjamo se z njegovimi sodelavci in varovanci. Pridruži se nam tudi Severa, ki razmišlja o glasbi in mladih. Kam plujemo?

Jajca To ni političen (euro)song

Evrovizijo spremlja kar nekaj mitov, denimo, da je to izključno zabavna, ne politična prireditev ... na zaslonih pa kar naprej gledate imena držav in zastave, da o neštetokrat preverjenih državno-sosedskih glasovalnih aliansah ne govorimo.

Frekvenca X Učinkoviti altruizem med racionalnostjo in čustvi

Kako lahko naredim kar največ dobrega? Naj premišljeno doniram samo skrbno izbranim humanitarnim organizacijam ali naj se raje odločam čustveno in pomagam po trenutni inerciji? Pod drobnogled smo vzeli koncept učinkovitega altruizma, ki skuša pomagati na podlagi merljivih dokazov, hkrati pa je deležen tudi številnih kritik. Razpravljamo o različnih konceptih altruizma in dobrodelnosti, vlogi posameznika, države in korporacij.

Aktualno 202 Maja Derčar: V evropsko politiko se je priplazil diskurz prezira

Slovaško in tudi Evropo je zaznamovala novica o poskusu atentata na slovaškega predsednika vlade Roberta Fica. Napadalec ga je ustrelil po seji vlade, ko se je želel premier rokovati z lokalnimi prebivalci. Politično ozračje na Slovaškem je precej razgreto, nazadnje je odmevala odločitev Ficove vlade, da ukine tamkajšnjo javno RTV in ustvari novo. Tik pred evropskimi volitvami pa marsikdo opozarja na vzpon različnih radikalnih in ekstremističnih idej. O političnem kontekstu dogodka in o tem, kakšne so razsežnosti dogodka v okviru Evropske unije, z našo dopisnico Majo Derčar.

Toplovod Od kod nam občutek, kaj je narobe in kaj prav? Izvir morale?

Kdo določa, kaj je prav in kaj narobe? Je to država, ki narobe in prav regulira skozi niz pravil in norm? Imamo moralo vtkano v DNK? Jo določa kultura? Ali izvira iz narave? Morda iz oziroma od boga? Ali pa so norme in z njimi predstave o tem, kaj je dobro ali slabo, prav in narobe, le posledica korporativnih interesov in so lahko kar koli? Kaj vi menite?

Evropa osebno Thomas Gruber: V moji družini je vedno veljalo, da je delo tisto, ki šteje

Thomas Gruber je odraščal na kmetiji, a raje izbral karierno pot v turizmu. Obožuje gore in pohodništvo. Pri 26 letih ima že zelo zahtevno službo, koordinira in vodi pisarno turizma na enem najbolj znanih avstrijskih smučišč. Kot pravi se njegova ljubezen do organizacije čuti tudi pri načrtovanju dopusta.

Glasba

Cederama Jordan Rakei - The Loop

Jordan Rakei je že močno uveljavljeno glasno ime. Avstralec, ki deluje v Angliji, v Cederami nastopa prvič, čeprav njegovo zbirko zdaj že petih izvrstnih albumov krasita očarljiva slogovna širokopasovnost in produkcijska dovršenost. Morda je avtorjev izraz ostajal na robu vrelišča neo- ali alter-popa zaradi sanjavega glasu, ki bolj kot mičnemu in razgretemu soulu pristoji folk-popu, v Rakeievem primeru delno celo ob spremljavi chill-popa ali trip hopa. Jordan Rakei se je tokrat podvizal tudi kot vokalni interpret. Tako delo The Loop ponuja sijajen prehod med senzibilnim, a še vedno rokerskim Ircem Hozierjem in retrosoulovsko poetiko Michaela Kiwanuke.

Notice SBO - Antifrend

Nemoč je naslov drugega dolgometražnega albuma ljubljanskega kolektiva SBO. Predstavljata ga Juca Bonaca in Filip Đurić.

Na sceni Booom! − Odiseja

Trije mladi pevci sestavljajo trio Booom!, prvenec Odiseja prinaša dvanajst pesmi, med njimi tudi tisto, s katero so odmevno nastopili na predizboru za Pesem Evrovizije v San Marinu. Po kar nekaj letih podlage in kupu zavrženih projektov so glasbo dokončali v intenzivnih dveh mesecih. Fantje so avtorji vseh besedil in glasbe na albumu Odiseja, na katerem kitarski pop-rok koketira s sodobnim ameriškim in brit-popom, temu pa dodajajo ubrane triglasne vokalne harmonije. Več pa Patrik Mrak, Matevž Derenda in Luka Cvetičanin.

Jutranji koncert pri Andreju Kjer tišina ostane brez besed S01E07: Studio York

Kaj je zvok? Definicija pravi, da je zvok pojav, ki nastane pri mehanskem nihanju delcev v mediju, ki ima maso in elastičnost v slišnem območju frekvenc. Tako pravi definicija, a v resnici se ne spuščamo v fizikalne razlage, raje ostajamo v glasbi in raziskujemo, kako iz nič nastane glasbeni posnetek. Slišali bomo zgodbe iz glasbenih studijev po Sloveniji. Tu in tam se bodo tonskim mojstrom in producentom pridružili glasbeniki s spomini na delo v studiih. V današnji epizodi oddaje: od violine in videoigric do dela v enem najbolj čislanih glasbenih studiev v Sloveniji, studiu York.

Glasbena zgodba Steve Albini: ikona rokerskega podzemlja

Prejšnji teden je v 61. letu starosti zaradi srčnega napada umrl glasbenik in producent Steve Albini. Še raje kot producent se je opisal kot zvočni inženir, ki je slovel po svoji punkovski delovni etiki v slogu "naredi sam". Albini je bil velik kritik glasbene industrije, ki naj bi izkoriščala glasbenike in glasbenice ter jih napeljevala k stilistično homogenemu izražanju.

Glasba 202 Prenos evrovizijskega finala iz Malmöja

V Malmöju na Švedskem se je v velikem finalu za zmago na Evroviziji potegovalo 25 skladb, med njimi slovenska predstavnica Raiven s skladbo Veronika. Gostitelj v Valovskem evrovizijskem studiu je bil Maj Valerij, skozi vse nastope in posebnosti večera pa sta mu pomagala Andrej Karoli in Igor Bračič, glasbenik, satirik, živookar in velik ljubitelj evrovizijskega spektakla.

RH 202 RH 202 in Tim Urbanya | 440 | Calixta

Novosti domačih in tujih ustvarjalcev elektronske glasbe ter enourna mešanica trance in psy-trance ritmov, ki jo prinaša slovenska didžejka Kristina Zimic, umetniško Calixta. 01. The Deepshakerz x Fex (IT) - Deep Ocean 02. SG Lewis & Chloé Caillet - Costa 03. Diplo & Riva Starr ft. Kareen Lomax - Heaven or Not 04. Inner City ft. Steffanie Christi’an - Believe (Gerd Janson Remix) 05. Deep West & Moloko - On My Mind (GUZ Remix) 06. Flashmob & AndThen - This Music 07. Maz (BR) & VXSION - Amana 08. Adam Ten & Rafael - Toys 09. Jamie Jones & Jazzy - We Groovin (Sparrow & Barbossa Remix) 10. Angie Stone - Wish I Didn’t Miss You (Sonny Noto Sunset Remix) 11. Benjamin Shock - Tajrad 12. Skymate - Beautiful Place 13. Dancing Balloon - You Can Lean On Me, I Love You 14. Rich-Mond ft. Hana - Soaring High (Denis Goldin Remix) 15. Gilsons e Lagum - Céu Rosé (Joel & Uros Bosnjak Remix)

Galerija Sega Bodega - Dennis

Vsak paketek male nočne muzike irskega pop eksperimentatorja vsebuje tudi zvrhano mero džezovskih in glitchy, vselej pa tudi veliko 2-stepovske substance. To Sego Bodego in njegove eskapade z jadralsko lahkotnostjo občasno uvršča celo med sončne ambientaliste. Skrivnost Sege Bodega je v izboru in doziranju. Tudi njegov tretji album Dennis zapoveduje podobno (iz)rabo. Sega Bodega bo v tem oziru v izvrstni družbi, kajti nov album Flyšter ima mariborski über hiphop talent YNGFireFly. Prav vse pa velja tudi za (naj res ostane skrivnosten) ACSVG-ja, ki je nakazal nov albumski prelom Cuker III. Paleto novosti bo podprl še Trzinčan Majlo 27. Tik pred svojim prvim nastopom pri nas zapoje tudi ameriški superzvezdniški soul-traper Lil Tjay. Galerija na plano, ta je na nacionalnem FM podstavku državljanom privoščila tudi bednega Drakea in enako bednega Kendricka Lamarja z njunima pocarskima tehnikama oz. razkrojenim besednim spopadom, ki ga je Mito, in to ravno na YGNFireFlyjevi izdaji tam okrog prejšnje olimpijade najbolj simple, najlepše, najbolj decentno in najbolj humorno raztolmačil: “Raperji [betlanje] rabjo, da se ne pozabjo.”

Glasba 202 Rockoteka: Intervju Rod Stewart

Poleg veliko novi pesmi bo osrednja osebnost tokratne Rockoteke Rod Stewart. Devetinsedemdesetletni pevec je glasbeno dejaven že vse od leta 1961. Večina vas ga pozna po njegovih številnih uspešnicah iz sedemdesetih, osemdesetih, devetdesetih: Sailing, The First Cut Is the Deepest, Maggie May, Tonight's the Night, Da Ya Think I'm Sexy, Rhythm of My Heart. Izbrane boste lahko ujeli naslednjo nedeljo, 19. maja, v dvorani Stožice. V pogovoru tudi o njegovem prostem času in načrtih za prihodnje leto. Preostanek oddaje pa bo namenjen novim skladbam Erica Claptona, Davida Gilmourja, Joeja Satrianija in Steva Vaia, skupin Gordi, Divlje jagode in Deep Purple. Za konec boste ujeli še nekaj glasbe od kanadskega blues rock dueta Kevin & JD.

Notice auto - Departure

Aleš Mačkovšek, Marko Petrič in Zlatko Đogić sestavljajo auto, domači trio, ki vozi v žanrih krautrocka, psihedelične glasbe, surf rocka in garage noisa. Prvenec, ki je izšel v začetku tedna, bodo predstavili 17. maja v Gali Hali.

Jutranji koncert pri Andreju Niet v živo pri Andreju

Bil je maj in vrnili so nas v zlata leta slovenskega punka. Ob praznovanju četrtega desetletja ustvarjanja so v studiu 26 tokrat budnico pripravili legendarni Nieti.

Jutro

Globalna vas Strogi protimamilarski predpisi v kolumbijskem poslu

Po študiju prava je Karin Dodič le tri leta delala v eni tukajšnjih odvetniških družb, potem pa zaplavala v poslovne vode. Že od svojega prvega obiska Argentine pri 13-ih, ko je šla za nekaj mesecev obiskat del svoje družine, jo je Južna Amerika, kot pravi, tako fascinirala, da je vseskozi gojila željo, da bi nekoč živela in delala tam. Tako je že del pripravništva opravila v Ekvadorju, kamor se je nato še vračala, zadnjih nekaj let pa živi v Bogoti, prestolnici Kolumbije, kjer je odprla podjetje s posredniškimi storitvami za čezoceansko poslovanje. V intervjuju med drugim pripoveduje o tem, kolikšne dodatne stroške pri uvozu in izvozu surovin iz Kolumbije povzročajo strogi varnostni predpisi, s katerimi lokalnim gverilskim milicam in kriminalnim združbam onemogočajo, da bi pošiljke posameznega blaga izkoristili v tihotapske namene.

Jutranji koncert pri Andreju Kjer tišina ostane brez besed S01E07: Studio York

Kaj je zvok? Definicija pravi, da je zvok pojav, ki nastane pri mehanskem nihanju delcev v mediju, ki ima maso in elastičnost v slišnem območju frekvenc. Tako pravi definicija, a v resnici se ne spuščamo v fizikalne razlage, raje ostajamo v glasbi in raziskujemo, kako iz nič nastane glasbeni posnetek. Slišali bomo zgodbe iz glasbenih studijev po Sloveniji. Tu in tam se bodo tonskim mojstrom in producentom pridružili glasbeniki s spomini na delo v studiih. V današnji epizodi oddaje: od violine in videoigric do dela v enem najbolj čislanih glasbenih studiev v Sloveniji, studiu York.

Jutro 202 UgibAnja: Liga prvakov, Milano in Gregor Ropret

Kombinacija športa, torej gibanja, in kviza z Anjo nam ponuja radijsko igro z zelo preprostimi pravili. Tri vprašanja, trije odgovori. V finalu pa poiščemo športnika ali športnico, ki vse te odgovore povezuje.

Jutro 202 Ne čakaj na januar – z redno umovadbo

Tri, štiri, kdaj? V torek ob 8.00! Nova serija oddaj Ne čakaj na januar. V njej gostimo ljudi, ki so z majhno spremembo na sebi veliko dodali k boljšemu zdravju in počutju. Strokovnjakinji Maja Bresjanac in Lana Blinc pa nam povesta, kako. V tokratni epizodi razgibavamo možgane. Zanima nas, zakaj je umovadba pomembna in kaj se zgodi, če z možgani ne telovadimo dovolj. Gostja oddaje je Bojana Glavina, ki na Slovenski univerzi za tretje življenjsko obdobje obiskuje kitajščino in program razvijanja kognitivnih spretnosti.

Antikviz Mehika

Pet podatkov o Mehiki, iščemo napačnega!

Globalna vas Barcelona je prehrupna

Po študiju sodobnega plesa v Salzburgu je Uršo Sekirnik ljubezen privedla do Barcelone. Po dobrih desetih letih življenja tam se namerava zdaj preseliti nazaj v rojstni kraj, tj. Škofjo Loko, iz istega razloga, potem ko je v Španiji spoznala svojega novega partnerja, ki je slučajno Slovenec. Poleg tega ima, kot pravi, tudi velemest nasploh po malem dovolj. Predvsem asfalta ter trušča in hrupa, v katerem se je še v svojih post-študentskih letih počutila zelo svobodno in ki jo je še pred nekaj leti močno fasciniral. Danes pogreša predvsem neokrnjeno naravo in za nas tukaj samoumevni vsakodnevni dostop do nje.

Jutranji koncert pri Andreju Niet v živo pri Andreju

Bil je maj in vrnili so nas v zlata leta slovenskega punka. Ob praznovanju četrtega desetletja ustvarjanja so v studiu 26 tokrat budnico pripravili legendarni Nieti.

Jutro 202 Kako si pa ti dobil ime: Diana

Je nekaj, po čemer se razlikujemo. Za številnimi od njih pa se skrivajo zanimive zgodbe. Kako ste pa vi dobili ime? Naša poslušalka Diana ga ni dobila po valižanski princesi Diani, niti po v 70. letih priljubljenem istoimenskem modelu avtomobila. Če imaš zanimivo zgodbo se nam javi na val202@rtvslo.si ali pa na odzivniku na številki 051 202 202.

Jutro 202 Ne čakaj na januar – z redno telovadbo

Tri, štiri, kdaj? V torek ob 8.00 zjutraj! Nova serija oddaj Ne čakaj (na januar). V njej gostimo ljudi, ki so z majhno spremembo na sebi veliko dodali k boljšemu zdravju in počutju. Strokovnjakinji Maja Bresjanac in Lana Blinc pa nam povesta, kako. V prvi epizodi sta z nami upokojenca Miča in Bojan, ki po novem redno telovadita.

Globalna vas Imeti otroka v New Yorku je zelo lepo in zelo težko

Tatjana Trček Pulišič, profesorica in vodja laboratorija na elitni Univerzi Johnsa Hopkinsa v Baltimoru, kjer med drugim raziskuje matične celice, pripoveduje o svoji selitvi v ZDA. Amerika jo je sicer zanimala že od otroštva, dejanski odločitvi za selitev pa je botrovala selitev njenega partnerja (zdaj moža) v New York, kjer je z njim in danes 10-letno hčerko preživela svoja prva leta čez lužo. New York ji kljub nekaterim manj prijetnim vidikom bivanja, kot so ekstremno visoke najemnine in spanje v utesnjujočih garsonjerah, ostaja v toplem spominu.

Jutro 202 Pavza: Matej Černe, brez spanja smo ustvarjalni le en dan

Matej Černe je profesor na ekonomski fakulteti, ki preučuje povezavo med ustvarjalnostjo in spanjem. Govori o ultimativni pavzi, spanju.

Aktualno

Proti etru Vid Hajnšek: V mojih sanjah raste vsako noč drevo

V mojih sanjah raste vsako noč drevo je naslov dokumentarnega filma režiserja, scenarista in pedagoga Vida Hajnška, ki je svetovno premiero doživel na festivalu dokumentarnega filma v Solunu.

Frekvenca X Učinkoviti altruizem med racionalnostjo in čustvi

Kako lahko naredim kar največ dobrega? Naj premišljeno doniram samo skrbno izbranim humanitarnim organizacijam ali naj se raje odločam čustveno in pomagam po trenutni inerciji? Pod drobnogled smo vzeli koncept učinkovitega altruizma, ki skuša pomagati na podlagi merljivih dokazov, hkrati pa je deležen tudi številnih kritik. Razpravljamo o različnih konceptih altruizma in dobrodelnosti, vlogi posameznika, države in korporacij.

Aktualno 202 Maja Derčar: V evropsko politiko se je priplazil diskurz prezira

Slovaško in tudi Evropo je zaznamovala novica o poskusu atentata na slovaškega predsednika vlade Roberta Fica. Napadalec ga je ustrelil po seji vlade, ko se je želel premier rokovati z lokalnimi prebivalci. Politično ozračje na Slovaškem je precej razgreto, nazadnje je odmevala odločitev Ficove vlade, da ukine tamkajšnjo javno RTV in ustvari novo. Tik pred evropskimi volitvami pa marsikdo opozarja na vzpon različnih radikalnih in ekstremističnih idej. O političnem kontekstu dogodka in o tem, kakšne so razsežnosti dogodka v okviru Evropske unije, z našo dopisnico Majo Derčar.

Avtomobilsko prometne minute Kitajski avtomobilizem

O kitajskem avtomobilskem trgu in prodoru kitajskih avtomobilov tudi k nam se zadnje čase veliko govori. Lani je na naše ceste zapeljalo okrog 1100 avtomobilov s Kitajske, letos jih bo gotovo več. Kako je poslovati s Kitajci, kako oni gledajo na naš trg in kako poskušajo s svojimi izdelki prodreti v svet?

Zgodbe Niet 40: Marolt, to je to!

V drugem delu radijskega dokumentarca spoznamo pevca Nietov Boruta Marolta. Kako je bilo stopiti v čevlje enega in edinega Primoža Habiča, zakaj je tudi Borutova profesionalna kariera svojevrsten punk, pogovarjamo se z njegovimi sodelavci in varovanci. Pridruži se nam tudi Severa, ki razmišlja o glasbi in mladih. Kam plujemo?

Evropa osebno Thomas Gruber: V moji družini je vedno veljalo, da je delo tisto, ki šteje

Thomas Gruber je odraščal na kmetiji, a raje izbral karierno pot v turizmu. Obožuje gore in pohodništvo. Pri 26 letih ima že zelo zahtevno službo, koordinira in vodi pisarno turizma na enem najbolj znanih avstrijskih smučišč. Kot pravi se njegova ljubezen do organizacije čuti tudi pri načrtovanju dopusta.

Vroči mikrofon Študentski protesti so ključne točke, ki jih potrebujejo sodobne demokracije

Pred natanko enim tednom je skupina študentov zasegla prostore Fakultete za družbene vede. Protest, ki so ga poimenovali "Nič tišine do svobodne Palestine", je bil eden odmevnejših študentskih protestov v zadnjem času. Zdi se, da so ti po 60. in 70. letih prejšnjega stoletja kar nekako zamrli. Najodmevnejši so v zadnjem času zagotovo propalestinski študentski protesti v Združenih državah Amerike.

Botrstvo ZPM Ljubljana Moste Polje za večjo prepoznavnost odslej z novim imenom

53 let po ustanovitvi ena najbolj prepoznavnih humanitarnih organizacij za pomoč otrokom pri nas, ZPM Ljubljana Moste Polje, dobiva novo ime. Po več pobudah in nekajletnih pripravah so organi upravljanja soglasno sklenili, da bo sprememba imena, ki po novem obsega tudi ime dolgoletne sekretarke in zdaj predsednice Anite Ogulin, pripomogla k večji prepoznavnosti, poudarila vseslovenskost vseh dejavnosti, s katerimi pomagajo otrokom in družinam po vsej državi, in preprečevala zamenjavo z organizacijami s podobnim imenom.

Toplovod Od kod nam občutek, kaj je narobe in kaj prav? Izvir morale?

Kdo določa, kaj je prav in kaj narobe? Je to država, ki narobe in prav regulira skozi niz pravil in norm? Imamo moralo vtkano v DNK? Jo določa kultura? Ali izvira iz narave? Morda iz oziroma od boga? Ali pa so norme in z njimi predstave o tem, kaj je dobro ali slabo, prav in narobe, le posledica korporativnih interesov in so lahko kar koli? Kaj vi menite?

Zapisi iz močvirja Keč de keš

Kljub temu da vemo vse o vsem, človeka še vedno kdaj pa kdaj kaj preseneti. V državnem zboru, kjer so poslanci plačani od števila ustanovljenih strokovnih skupin na mesec, so pravkar ustanovili novo. Skupino zagotovo, ako je tudi strokovna, bo povedal čas. Člani ustavne komisije Državnega zbora so se strinjali o ustanovitvi skupine, ki bo razpravljala o tem, da se uporaba gotovine zapiše v ustavo.

Kulturnice Gremo v Cannes, kjer se je začel 77. mednarodni filmski festival

Začenja se 77. mednarodni filmski festival v francoskem Cannesu. Na festival se je v uradni tekmovalni program uvrstila tudi slovenska manjšinska koprodukcija Mož, ki ni mogel zamolčati režiserja in scenarista Nebojše Slijepčevića. Sicer pa tudi letošnji dogodek, na katerem bosta premierno prikazana epski Megalopolis Francisa Forda Coppole ter saga Kevina Costnerja Horizon: An American Saga, pričakuje številne filmske zvezde svetovnega slovesa.

Jutranji koncert pri Andreju

Kjer tišina ostane brez besed S01E07: Studio York

12 min

Niet v živo pri Andreju

19 min

Kjer tišina ostane brez besed S01E06: Lotos Music

12 min

Lara Baruca živo pri Andreju

28 min

Kjer tišina ostane brez besed S01E05: Studio Kif-Kif

12 min

Alo!Stari v živo pri Andreju

25 min

Šport 202

Tour 202 Gorazd Štangelj: "Ne želimo le čakati in dirkati na drugo mesto"

Za kolesarji na dirki po Italiji je že prva polovica uvodne tritedenske preizkušnje sezone, v rožnati majici vodilnega pa še vedno zanesljivo vozi Tadej Pogačar, ki ima na svojem računu že tri etapne zmage in še naprej ne kaže znakov šibkosti. Vseeno letošnji Giro še ni odločen, poudarja Gorazd Štangelj. Športni direktor moštva Bahrain-Victourios na dirki po Italiji v zadnjem, peklenskem tednu s strani glavnega italijanskega aduta Antonija Tiberija napoveduje poskuse izboljšanja položaja. Ne strinja se namreč s taktiko ostalih moštev, ki po njegovih besedah ne dirkajo na zmago. Štangelj je kot gost v podkastu Tour 202 med drugim spregovoril tudi o Jonathanu Milanu, ki je še lani nosil dres Bahraina, letos pa deluje najmočnejši v močni konkurenci sprinterjev, o prihodnosti svojega moštva, dominaciji Tadeja Pogačarja in o tem, da bomo lahko Mateja Mohoriča na kolesu znova spremljali na dirki po Sloveniji. Prvemu slovenskemu športnemu direktorju sta družbo tokrat delala člana športne redakcije Radia Slovenija Igor Tominec in Klemen Verlič, ki v najnovejši epizoda nista pozabili omeniti niti priložnosti, ki se na Giru odpirajo Janu Trantiku, dobrem delu, ki ga opravlja Domen Novak in težavah v moštvu Luke Mezgeca.

Naval na šport EP v slalomu na divjih vodah in kolesarstvo

Na savskih brzicah v Tacnu se je s kvalifikacijami začelo evropsko prvenstvo v slalomu na divjih vodah, posvetimo se še razpletu 12. etape kolesarske dirke po Italiji.

Naval na šport EP v slalomu na divjih vodah in večer šampionov

Na savskih brzicah v Tacnu se bodo danes začela predtekmovanja evropskega prvenstva slalomistk in slalomistov na divjih vodah. Ob evropskih nazivih tekme prinašajo tudi boje za olimpijske vozovnice. Smučarska zveza Slovenije pa je sinoči na slavnostni prireditvi nagradila najuspešnejše športnice in športnike pretekle zime.

Športna zgodba Večer šampionov

Smučarska zveza Slovenije je priredila slavnostni dogodek, na katerem je počastila uspehe in dosežke športnikov, ki so v pretekli zimi tekmovali pod njenim pokroviteljstvom.

Naval na šport Kolesarstvo in ženska reprezentanca v smučarskih skokih

Na kolesarski dirki po Italiji je tekmovalni dan postregel z novo ravninsko etapo, namenjeno sprinterskim specialistom. Končala se je ob jadranski obali, v deželi Abruzzi, iz katere se bo karavana začela pomikati proti severu države. Slovenska ženska reprezentanca v smučarskih skokih pa je pod vodstvom novega glavnega trenerja Jurija Tepeša začela priprave na novo sezono.

Naval na šport EP v slalomu na divjih vodah in projekt VERA

Dan pred začetkom evropskega prvenstva v slalomu na divjih vodah v Tacnu se posvetimo slovenski reprezentanci, ki ima na domačem prvenstvu visoke cilje. Predstavili bomo tudi projekt "VERA", ki spodbuja enakopravnost in upoštevanje pravic športnic ter si prizadeva izboljšati njihovo zaščito in vrednotenje v športu.

Športna zgodba EP v slalomu na divjih vodah

Slalomisti na divjih vodah se bodo v Tacnu pomerili za evropske naslove. Savske brzice bodo prvenstvo stare celine gostile tretjič.

Naval na šport Odbojka in šport invalidov

Slovenski odbojkarji so začeli priprave na elitno ligo narodov. V drugi polovici prihodnjega meseca bodo igrali tudi pred domačim občinstvom v Ljubljani, ki bo gostila zadnji turnir najboljših ekip pred olimpijskimi igrami. Posvetimo se tudi največjemu namiznoteniškemu turnirju za športnike invalide, ki so ga že devetnajstič priredili v Laškem.

Naval na šport Odbojka in šport invalidov

Slovenski odbojkarji so začeli priprave na elitno ligo narodov. V drugi polovici prihodnjega meseca bodo igrali tudi pred domačim občinstvom v Ljubljani, ki bo gostila zadnji turnir najboljših ekip pred olimpijskimi igrami. Posvetimo se tudi največjemu namiznoteniškemu turnirju za športnike invalide, ki so ga že devetnajstič priredili v Laškem.

Športna zgodba Liga narodov v odbojki

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je začela priprave na ligo narodov. Zadnji turnir elitnega tekmovanja bo junija v Ljubljani, po katerem bodo znani vsi udeleženci olimpijskega turnirja v Parizu.

Naval na šport Motokros in nogomet

V spomladanskem delu svetovnega prvenstva motokrosistov se dirke vrstijo iz tedna v teden. Po veliki nagradi Galicije bo že v nedeljo dirka v Franciji. Popoldanske športne minute namenjamo še nogometu in najnovejši epizodi podkasta Žoga je okrogla, v kateri je gost slovenski reprezentant Jasmin Kurtić.

Najnovejše

Tour 202 Gorazd Štangelj: "Ne želimo le čakati in dirkati na drugo mesto"

Za kolesarji na dirki po Italiji je že prva polovica uvodne tritedenske preizkušnje sezone, v rožnati majici vodilnega pa še vedno zanesljivo vozi Tadej Pogačar, ki ima na svojem računu že tri etapne zmage in še naprej ne kaže znakov šibkosti. Vseeno letošnji Giro še ni odločen, poudarja Gorazd Štangelj. Športni direktor moštva Bahrain-Victourios na dirki po Italiji v zadnjem, peklenskem tednu s strani glavnega italijanskega aduta Antonija Tiberija napoveduje poskuse izboljšanja položaja. Ne strinja se namreč s taktiko ostalih moštev, ki po njegovih besedah ne dirkajo na zmago. Štangelj je kot gost v podkastu Tour 202 med drugim spregovoril tudi o Jonathanu Milanu, ki je še lani nosil dres Bahraina, letos pa deluje najmočnejši v močni konkurenci sprinterjev, o prihodnosti svojega moštva, dominaciji Tadeja Pogačarja in o tem, da bomo lahko Mateja Mohoriča na kolesu znova spremljali na dirki po Sloveniji. Prvemu slovenskemu športnemu direktorju sta družbo tokrat delala člana športne redakcije Radia Slovenija Igor Tominec in Klemen Verlič, ki v najnovejši epizoda nista pozabili omeniti niti priložnosti, ki se na Giru odpirajo Janu Trantiku, dobrem delu, ki ga opravlja Domen Novak in težavah v moštvu Luke Mezgeca.

Proti etru Vid Hajnšek: V mojih sanjah raste vsako noč drevo

V mojih sanjah raste vsako noč drevo je naslov dokumentarnega filma režiserja, scenarista in pedagoga Vida Hajnška, ki je svetovno premiero doživel na festivalu dokumentarnega filma v Solunu.

Radijski dnevnik Vlada ribičem, katerih pritožbe je evropsko sodišče za človekove pravice zavrnilo kot nedopustne, obljublja nadaljnjo pomoč

Evropsko sodišče za človekove pravice je danes odločilo, da pritožbe slovenskih ribičev zaradi kazni, ki jim jih piše hrvaška stran zaradi ribolova v Piranskem zalivu, niso dopustne. Odločitev sodišča so na ministrstvu za zunanje zadeve sprejeli z obžalovanjem. Menijo namreč, da so ribiči, ki se jim zaradi lova v piranskem zalivu kopičijo hrvaške kazni, žrtve neuveljavljene arbitražne razsodbe o meji med državama. Druge teme: - Predsednica republike Nataša Pirc Musar na avstrijskem Koroškem poudarila pomen ohranjanja pravic slovenske manjšine in ključno vlogo dvojezičnega izobraževanja. - Strelec na slovaškega premiera obtožen poskusa umora; zdravstveno stanje Roberta Fica stabilno, vendar še vedno resno. - Za sanacijo po avgustovski ujmi je do leta 2028 predvidenih 2,33 milijarde evrov, od tega letos skoraj 361 milijonov.

Naval na šport EP v slalomu na divjih vodah in kolesarstvo

Na savskih brzicah v Tacnu se je s kvalifikacijami začelo evropsko prvenstvo v slalomu na divjih vodah, posvetimo se še razpletu 12. etape kolesarske dirke po Italiji.

Dogodki in odmevi Po neuspešni tožbi slovenskih ribičev proti Hrvaški vlada vztraja pri uveljaviti arbitražne razsodbe o meji

Slovenski ribiči z razočaranjem sprejemajo dopoldansko odločitve Evropskega sodišča za človekove pravice, ki v njihovi tožbi zoper Hrvaško tehtnice ni nagnilo v njihov prid. Pritožbe ribičev, da jim Hrvaška izdaja kazni za ribolov v Piranskem zalivu, po odločitvi sodišča niso dopustne. Druge teme: - Vlada sprejela program za sanacijo posledic lanskih poplav; za to bo v petih letih namenjenih 2,3 milijarde evrov. - Napadalec na slovaškega premierja Fica je po ugotovitvah notranjega ministrstva deloval sam. - Nocoj v Cerknem začetek 29-ega mednarodnega jazz festivala; do konca v soboto zvečer se bo zvrstilo 10 koncertov.

Jajca To ni političen (euro)song

Evrovizijo spremlja kar nekaj mitov, denimo, da je to izključno zabavna, ne politična prireditev ... na zaslonih pa kar naprej gledate imena držav in zastave, da o neštetokrat preverjenih državno-sosedskih glasovalnih aliansah ne govorimo.

Danes do 13:00 Vlada razočarana nad sodbo sodišča v Strasbourgu, ribičem bo še naprej nudila pomoč

Evropsko sodišče ni uslišalo tožb slovenskih ribičev proti Hrvaški, ki je izdajala kazni za ribarjenje v spornih obmejnih vodah. Kot pravijo sodniki, za odločanje o veljavnosti in učinkih arbitraže niso pristojni. Odločitev je negativno presenetila tudi vlado, ki je ribičem obljubila polno podoporo. V oddaji tudi o tem: - Vlada sprejela večmiljardni program za odpravo posledic ujm - Slovaški premier pri zavesti, 71-letni strelec ovaden - Putin in Ši na Kitajskem potrdila strateško partnerstvo

Frekvenca X Učinkoviti altruizem med racionalnostjo in čustvi

Kako lahko naredim kar največ dobrega? Naj premišljeno doniram samo skrbno izbranim humanitarnim organizacijam ali naj se raje odločam čustveno in pomagam po trenutni inerciji? Pod drobnogled smo vzeli koncept učinkovitega altruizma, ki skuša pomagati na podlagi merljivih dokazov, hkrati pa je deležen tudi številnih kritik. Razpravljamo o različnih konceptih altruizma in dobrodelnosti, vlogi posameznika, države in korporacij.

Aktualno 202 Maja Derčar: V evropsko politiko se je priplazil diskurz prezira

Slovaško in tudi Evropo je zaznamovala novica o poskusu atentata na slovaškega predsednika vlade Roberta Fica. Napadalec ga je ustrelil po seji vlade, ko se je želel premier rokovati z lokalnimi prebivalci. Politično ozračje na Slovaškem je precej razgreto, nazadnje je odmevala odločitev Ficove vlade, da ukine tamkajšnjo javno RTV in ustvari novo. Tik pred evropskimi volitvami pa marsikdo opozarja na vzpon različnih radikalnih in ekstremističnih idej. O političnem kontekstu dogodka in o tem, kakšne so razsežnosti dogodka v okviru Evropske unije, z našo dopisnico Majo Derčar.

Avtomobilsko prometne minute Kitajski avtomobilizem

O kitajskem avtomobilskem trgu in prodoru kitajskih avtomobilov tudi k nam se zadnje čase veliko govori. Lani je na naše ceste zapeljalo okrog 1100 avtomobilov s Kitajske, letos jih bo gotovo več. Kako je poslovati s Kitajci, kako oni gledajo na naš trg in kako poskušajo s svojimi izdelki prodreti v svet?

Naval na šport EP v slalomu na divjih vodah in večer šampionov

Na savskih brzicah v Tacnu se bodo danes začela predtekmovanja evropskega prvenstva slalomistk in slalomistov na divjih vodah. Ob evropskih nazivih tekme prinašajo tudi boje za olimpijske vozovnice. Smučarska zveza Slovenije pa je sinoči na slavnostni prireditvi nagradila najuspešnejše športnice in športnike pretekle zime.

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt